Παρασκευή
19 Απριλίου 2024
Ημερήσια ηλεκτρονική εφημερίδα, Αρ. φύλλου 4960RSS FEED
ΑΠΟ ΤΟΝ SCAE HELLAS ΓΙΑ ΤΟ 2016Επιτυχής διοργάνωση των πρωταθλημάτων γευσιγνωσίας IBrik, Cup Tasters και Latte Art
06/02/2016

O SCAE Hellas διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία στις 15 - 17 Ιανουαρίου τα πρωταθλήματα IBrik, Cup Tasters και Latte Art (ημιτελικός) για το 2016 στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Τεχνόπολη στο Γκάζι και στα οποία έλαβαν μέρος συνολικά είκοσι επτά διαγωνιζόμενοι από όλη την Ελλάδα.

Η κα Sonja Grant, εκπρόσωπος του Παγκόσμιου Οργανισμού (World Coffee Events)  δήλωσε ότι η διοργάνωση ήταν άψογη και  το επίπεδο των διαγωνισμών πολύ υψηλό για ακόμα μία φορά.

Νικητής στο πρωτάθλημα IΒrik αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κομνηνάκης, ο οποίος θα διαγωνιστεί για τον τίτλο του Παγκόσμιου πρωταθλητή τον Φεβρουάριο στο Ντουμπάι. Tην πρώτη θέση στον διαγωνισμό Cup Tasters κατέκτησε ο Παναγιώτης Βιτάλης, με είκοσι μία σωστές κούπες, ο οποίος και θα διαγωνιστεί στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τον Μάρτιο στη Σαγκάη. Ταυτόχρονα, προκρίθηκαν και οι έξι διαγωνιζόμενοι που θα αναμετρηθούν για την θέση του εθνικού πρωταθλητή Latte Art στον τελικό ο οποίος έχει προγραμματιστεί για τις 12 έως 15 Φεβρουαρίου στα πλαίσια της έκθεσης Ho.Re.Ca, στο Metropolitan Expo.

Το ελληνικό παράρτημα του  Speciality Coffee Association of Europe SCAE, ευχαριστεί θερμά τους φίλους του καφέ που παρευρέθηκαν και στήριξαν με την παρουσία τους την προσπάθεια βελτίωσης και ανάδειξης της ποιότητας του καφέ, μέσω της εκπαίδευσης και ευαισθητοποίησης του επαγγελματία και του καταναλωτή.